Kerstmis (1997)

Feest · 25 december · Kerstmis · wit

(Voor het altaar stond een kribbe met alleen een spiegel erin. De preek gaat in op dit gegeven.)
Kappers hebben vaak geadverteerd met de slogan: Kijk eens wat meer in een spiegel. Eigenbelang van de kappers is natuurlijk het motief en ze spelen in op het algemeen menselijke verlangen om er goed en aantrekkelijk uit te willen zien.
Met Kerstmis adverteert God voor zijn zaak. Als slogan zou kunnen dienen:Spiegel je eens wat meer aan het kind in de kribbe. Bij God speelt eigenbelang geen rol, wel ons belang, God speelt in op onze menselijke gevoelens op onze goede wil om goede mensen te zijn.
Tegen ieder van ons zegt God met Kerstmis: Spiegel je eens wat meer aan het kind in de kribbe, kijk eens wat meer naar dat kleine tere kindje. Jij kleine mens, je denkt dat je zo groot bent, dat je helemaal op eigen benen door het leven kunt, dat je helemaal zelf je verantwoordelijkheid kunt dragen, en toch is dat zo verschrikkelijk betrekkelijk, want je bent, als het erop aan komt, bijna net zo klein en kwetsbaar als een kind, en juist als elk kind heb ook jij warmte en beschutting nodig om goed te leven. Spiegel je eens wat meer aan het kind van Betlehem. Kijk eens vaker naar dat tedere en zachte van een kindje. Jij kunt soms zo hard zijn, in je spreken over anderen, in de manier waarop je met anderen omgaat. Jij zegt zo gemakkelijk: je moet wel gehard zijn in deze wereld anders heb je geen leven, maar je leeft maar half als je de zachtheid en tederheid van een kind mist.
Spiegel je wat meer aan het kind in de kribbe, daarbij valt alle geld en goed in het niet daarin is geen eigenbelang als drijfveer voor doen en laten, daar is alleen waarachtigheid. Maar mens met verstand, jij bent vaak zo berekenend, en natuurlijk dat moet je ook, heel vaak, maar er zijn ook momenten dat je gewoon jezelf moet geven, zonder eigen belang, maar alleen voor het belang van anderen.
Als wij ons wat meer spiegelen aan het kind in de kribbe, dan zal zijn licht ook in ons en door ons weerspiegeld worden, dan zullen anderen hem in ons kunnen herkennen. Dan worden we zelf een spiegel dat Gods licht en liefde doorgeeft, precies zoals Jezus, het kind van Betlehem, dat was toen hij in zijn verdere leven gedaan een boodschap van vrede bracht. Dat wens ik u allen toe. Zalig Kerstfeest.

Zoeken in Preken Online