33e zondag door het jaar C (2007)

C-cyclus · Tijd door het jaar · 33e zondag · groen

Als er van die regenachtige en winderige herfstdagen zijn, zoals vorige week, dan word je daar niet vrolijk van. Maar we moeten niet vergeten ook de kijken naar die andere herfstdagen dat de zon schijnt en je kunt genieten van alle prachtige herfstkleuren.
Als je in de krant leest dat in Lottum een jongen van 17 jaar doodgeslagen is, dan wordt je daar niet vrolijk van, zeker ook niet als je dan denkt aan de steekpartijen in Amsterdam van de laatste tijd. Maar we moeten niet vergeten ook te kijken naar de vele jongelui die het gewoon goed doen, en daarom nooit de krant halen.
Als je ook deze week in de krant leest dat in Oost-Congo tienduizenden mensen op de vlucht sloegen bij een oplaaiende oorlog tussen het regeringsleger en een muitende generaal, dan wordt je daar niet vrolijk van, zeker ook niet als je denkt aan die andere brandhaarden, aan Irak, Afghanistan en Palestina. Maar we moeten niet vergeten ook te kijken naar die plaatsen en landen waar door de inspanningen van velen toch vooruitgang wordt geboekt.
Als je alleen maar kijkt naar wat er allemaal mis gaat in onze samenleving, in onze wereld, dan kun je heel moedeloos worden. Dan kun je het gevoel krijgen dat het allemaal de verkeerde kant op gaat. Alles wat goed en mooi is, lijkt kapot gemaakt te worden. En wat je ook doet, het haalt toch niets uit, dus kun je beter niets doen.
In het evangelie van vandaag wordt ook een soort doemscenario geschetst. De tempel is het centrum en de trots van het joodse volk. Dat die tempel verwoest zou worden, is het ergste dat hen kon overkomen. In de tijd dat Lucas zijn evangelie opschreef was dat ook werkelijk gebeurd. En zo zegt de tekst: er komt nog veel meer narigheid. Daar wordt dus ook niemand vrolijk van. Maar we moeten niet vergeten goed naar de laatste regel van deze tekst te kijken Daar staat: door standvastig te zijn zult ge uw leven winnen.
Standvastig zijn, de moed niet opgeven, geloven dat het anders kan, dat zijn de ingrediënten die toekomst scheppen, goede toekomst. Dat betekent wel dat je soms tegen de stroom in moet gaan en dat is heel vaak een moeilijke opgave.
Waarom heb je nou zoveel gedronken, vroeg een vader aan zijn zoon die door de politie thuis gebracht werd omdat hij stomdronken was. Het antwoord was: dat doen ze toch allemaal.
Waarom heb je dat nou gedaan, vroeg een moeder aan haar dochter, die betrapt was op diefstal in een winkel. Het antwoord was: dat doen ze toch allemaal.
Waarom heb je dat gedaan, vroeg de rechter aan iemand die via allerlei slimme transactie zijn baas voor een ton had opgelicht. Ze doen het toch allemaal, was zijn antwoord.
En als je de krant leest, dan krijg je ook de indruk dat ze het allemaal of in elk geval bijna allemaal doen, want elke dag lees je er wel berichten over. Maar we vergeten dat de meeste burgers gewoon eerlijke mensen zijn die gewoon hun plichten doen, maar die halen de krant niet, wat zij doen in niet sensationeel genoeg. En als we geen aandacht houden voor al die gewone goede mensen, dan lijkt het net alsof je alleen staat in een grote boze wereld, waarin je alles mag doen wat je leuk vindt. Dan kun je de neiging hebben om je goede wil en je goede bedoelingen maar in de kast te zetten als onbruikbaar en mee te doen met de grote hoop.
Het herfstseizoen met het vallen van het blad en de nachten die langer worden maakt sommige mensen die er gevoelig zijn heel depressief en neerslachtig. Maar de meesten komen goed door herfst en winter heen omdat zij weten dat het toch weer lente wordt, dat alles tot groei en bloei komt.
En mensen die standvastig zijn, die geloven dat het anders kan, staren zich niet blind op alle kwaad in de wereld, maar zij blijven hopen dat het anders, beter kan. En dat hopen is niet zomaar een vaag gevoel, maar vraagt ook dat je trouw blijft aan je principes wat anderen er ook van zeggen. Dat ouders tegen hun opgroeiende jeugd blijven zeggen dat overmatig alcohol gebruik schadelijk is, ook al worden ze dan voor ouderwets uit gemaakt. Dat iemand die gevraagd wordt mee te doen aan frauduleuze praktijken, nee durft te zeggen, ook al wordt uitgemaakt voor een angsthaas.
Zolang er mensen tegen de stroom in durven gaan, standvastig zijn, is er leven en zinvol leven mogelijk, ook in de wereld van vandaag..

Zoeken in Preken Online