34ste zondag B (2006)

B-cyclus · Tijd door het jaar · 34e zondag · wit

OPENINGSWOORD

Broeders en zusters, welkom op deze laatste zondag van het kerkelijk jaar. Wij vieren vandaag het hoogfeest van Christus, Koning van het Heelal.

Koningin Beatrix is de laatste dagen wat meer in het nieuws. Zij ontvangt iedere dag allerlei politici. Samen kijken zij wie informateur gaat worden. Welke combinaties van politieke partijen de voorkeur krijgen. Maar daarna zal de aandacht voor haar weer een beetje minder worden.

Hoeveel aandacht krijgt onze Koning, Jezus Christus? Dat hangt natuurlijk van ieder van ons af. Als wij Jezus alleen maar Koning laten zijn bij speciale gelegenheden - het doorknippen van lintjes en zo - dan krijgt Hij niet veel aandacht. Dan zal Hij ook niet zo veel kunnen doen. Dan zal zijn Koninkrijk in deze wereld maar zwakjes te voelen zijn, niet veel kunnen uitrichten. Maar als wij altijd en overal proberen te leven en te werken, te spreken en te denken volgens de normen en waarden van het evangelie, dan zal het Koninkrijk sterker worden. Zoals de SP explosief is gegroeid, zo zal ook het Koninkrijk van God veel en veel sterker worden als wij een duidelijke stem geven aan Jezus Christus en zijn evangelie.

Wij mogen bidden om de komst van het Koninkrijk, die wereld van eenheid en vrede. Dat heeft Jezus ons zelf ons geleerd in het ‘Onze Vader’. Maar wij kunnen de komst van dat Rijk ook zelf bespoedigen door altijd en overal te doen wat het evangelie van ons vraagt.

Vragen wij vergeving voor de keren, dat wij onze stem niet op Jezus Christus hebben uitgebracht.\

OPENINGSGEBED

Laat ons bidden. Heer, wek bij uw gelovigen het verlangen met meer ijver de vrucht van het verlossingswerk na te streven, om van uw goedheid des te groter heilsgaven te ontvangen. Door onze Heer Jezus Christus, uw Zoon … . Amen.

ofwel

Laat ons bidden. Almachtige eeuwige God, Gij hebt uw welbeminde Zoon tot Heer verheven, tot Koning van alles wat bestaat. Voor onze vrijheid heeft Hij het uiterste doorstaan en zo een nieuwe toekomst mogelijk gemaakt. Wij vragen U dat ons werken voor het dagelijks brood een hulde wordt aan U, een eredienst, totdat Hij wederkomt, Jezus Christus, uw Zoon. Die met U leeft en heerst … .Amen.\

PREEK

Afgelopen week hebben we verkiezingen gehad. Iedereen is benieuwd welke partijen gaan regeren. En hoe die regering het gaat doen!?

Wat zijn we toch blij met onze democratie! Om de zoveel tijd mogen we op een knopje drukken en dan worden we weer geregeerd tot de volgende keer.

Godzijdank - zeg ìk dan maar - is de hemel geen democratie met Jezus Christus als een soort premier. Gelukkig kunnen de apostelen niet struikelen over een of andere kwestie, dat zij ons verkeerd of te laat hebben geïnformeerd of zo. Jezus Christus heeft zichzelf aan de apostelen en hun opvolgers en aan de Kerk toevertrouwd. Zijn regering duurt in alle eeuwigheid.

Jezus Christus is Koning, zo geloven wij. Maar het feit dat deze Koning zonder legers weerloos wenst te staan tegenover een willekeurige dictator uit de mensengeschiedenis, Pontius Pilatus, geeft wel aan wat voor een Koning Hij is. Een zwakke Koning? Helemaal niet! Het koningschap van Christus is niet voor zwakkelingen, alsof Hij die duivels uitdreef en doden opwekte geen macht zou hebben. Een lafaard? Zeker niet! Hij durft tegenover die stadhouder zijn mond open te doen. Hij is letterlijk en figuurlijk voor de duvel niet bang. Nee, wat Hij wil laten zien is dat zijn erekroon van doornen is en dat zijn zetel op aarde het kruis is, omwille van het heil van de mensen. Jezus heeft gewoon een andere zending gehad dan die van onze aardse machthebbers. En of wat de politici doen en willen altijd het beste is voor de mensen is soms nog maar de vraag. En of zij altijd het beste met ons voorhebben is soms ook de vraag. Soms lijkt het er meer op dat zij hun eigen ideeën willen opdringen. Wij moeten iedere keer maar weer afwachten wat zij van hun verkiezingsbeloftes kunnen en willen waarmaken.

Jezus’ Koningschap is niet van deze wereld. Ik zou niet heel mijn leven willen toewijden aan iets wat van deze wereld is, want het is allemaal zo veranderlijk. Vandaag is het zus, morgen is het zo. En overmorgen is het misschien helemaal weg. Aardse regeringsleiders zijn wij soms al na een paar jaar helemaal beu. Zij denken wel allemaal dat zij de wijsheid in pacht hebben, maar wij weten en ervaren maar al te goed, dat dat niet zo is.

Jezus is een echte Koning. Hij is dan wel niet door de mensen gekozen, maar zelf kiest Hij wel voor de mensen. Hij geeft zijn leven voor hen. Hij is gekomen om te dienen, belangeloos, want zelf wordt Hij er niet nòg gelukkiger door.

Rondom Jezus waren er natuurlijk ook mensen, die dachten dat zij een gemakkelijk leventje tegemoet gingen, dat zij lid konden worden van een soort luilekkerland, want Jezus liet meer dan 5000 mensen eten van slechts 5 broden en 2 vissen. Dat is toch gemakkelijk!

Maar Jezus wilde geen gemakkelijk leventje. Niet voor zichzelf en ook niet voor ons. Hij onderging een vreselijke dood juist om ons uit de dood te kunnen bevrijden. En over ons zei: Wie mijn leerling wil zijn, neme zijn kruis op en volge Mij. Hij steeg op naar de hoogste hemelen om de heilige Geest van God over ons te kunnen laten neerdalen. De heilige Geest met en door Wie wij op aarde zoveel goeds kunnen doen, maar Die ons vooral in de hemel volmaakt gelukkig zal maken.

Ik zei al: de waarheden van onze regeringen zijn vandaag zus en morgen zo. Maar de waarheid van Jezus Christus is absoluut en onveranderlijk. Sommige partijleiders kiezen alleen voor hun eigen vrijheid, maar Jezus’ liefde gaat over alle grenzen heen, is er voor alle volken.

Beste medegelovigen, wij moeten natuurlijk gehoorzamen aan onze aardse machthebbers. Welke kleur onze nieuwe regering ook krijgt, wij doen wat ze vraagt, zolang het maar geen kwaad is. Maar tegelijkertijd erkennen wij ook een hogere macht met een onveranderlijke waarheid. Regeringen kunnen leugens veranderen in valse waarheden door bijvoorbeeld zaken als abortus en euthanasie, drugsgebruik en prostitutie eerst te gedogen en dan te legaliseren en omdat vadertje staat het zegt zijn er mensen, die nog gaan geloven ook dat het goed is. Wij moeten echter altijd blijven gehoorzamen aan onze Koning. Hij regeert in eeuwigheid. God kan niet worden weggestemd. Hij is er altijd voor ons. Maar Hij wil dat wij ook Hem altijd trouw zijn, ongeacht wat anderen daarvan denken of zeggen. Als wij echt uit God geboren zijn, luisteren wij liever naar de eeuwige stem van God dan naar de wisselende stemmingen van de politici.

Broeders en zusters, er is zo’n groot verschil tussen God en de wereld. Gods Koninkrijk wijst naar een orde, die gaat komen of misschien beter gezegd: naar een orde, die aan het komen is. Het is een proces, een ontwikkeling. Jezus is nu al werkelijk Koning. Wat Híj belooft is een echte heilsstaat, een wereld waarin iedereen gelukkig zal zijn. Een sociale wereld. Niemand zal te veel hebben. Niemand te weinig. Iedereen zal echt gelukkig zijn. Laten wij vandaag kiezen, niet door middel van een rode knop of een rood potlood, maar met heel ons hart. Kiezen wij voor Jezus en zijn Koninkrijk. Hoe meer mensen er voor kiezen, hoe dichterbij zijn Rijk in deze wereld zal komen, hoe sterker het zal worden.

Zoeken in Preken Online