Het gekke verlangen

B-cyclus · Tijd door het jaar · 25e zondag · groen

Jakobus is geen geleerde theoloog. Hij is eerder een praktisch predikant, een psycholoog met levenswijsheid. Hij breekt brood dat mensen nodig hebben, dat ze kunnen eten en dat gezond is. Dat doet hij vandaag in de lezing ook.

Ik ben vooral getroffen door dat éne woord: gij begeert dingen die gij niet kunt krijgen. Vandaar die domme drift die alleen maar leiden kan tot ruzies, tot vechtpartijen en tot moord. Bid dan broeders en zusters: gij hebt die wijsheid niet omdat ge niet bidt. Omdat gij dit soort nieuwe wijsheid niet vraagt. Die nieuwe wijsheid is van omhoog. Vanuit die wijsheid worden mensen vriendelijk en vredelievend, voor rede vatbaar, oprecht en barmhartig.

Dat is toch gezonde psychologie. Waarom inderdaad leven mensen zo koortsachtig, zo driftig, zo nijdig? Omdat ze zich laten leiden door dat gekke verlangen om iets te hebben wat niet bij hen past, wat niet voor hen is weggelegd. Omdat ze hoog willen klimmen om hun eigen beeld te kunnen omarmen. Om eindelijk iemand te zijn, om eindelijk groot te zijn, om eindelijk hoog te zitten.

Jakobus zegt gewoon: waarom wil de mens altijd iets worden? Vergeet hij dan niet, dat hij eigenlijk al iemand is? Laat de mens toch vrede nemen met zijn eigen talent, met de realiteit die op zijn maat gesneden is. Waarom zoekt hij steeds de grotere wagen, de meer luxueuze villa, die nieuwe leren zetels of die nieuwe eikenhouten meubels? Waarom? Waarom is hij niet thuis in zijn eigen huis? Waarom wil hij absoluut altijd hogere studies doen, of gewijd worden of gepromoveerd worden? Waarom kan de mens niet tot vrede komen met de maat die de zijne is? Waarom kan hij niet gelukkig zijn in zijn eigen huis? Waarom is hij die opgejaagde fugitif?

Intussen vergeet hij het voornaamste: hij vergeet broeder en zuster te zijn en zo in vrede te leven met zichzelf en met de anderen!

Het is alsof Jakobus zeggen wil: onze drift om te leven is onze kracht, maak er geen instrument van dat alleen op macht gericht staat. Hou je agressiviteit binnen de perken van het redelijke. Hou het leven bespreekbaar. En… bid daarvoor.

Dat is dus bidden. Bidden is de kracht vragen om het uit te houden met onszelf, met de anderen en met het leven. Bidden dient niet om groter, beter, gezonder, sterker te worden. Bidden dient niet om verlost te worden van onze problemen maar enkel om verlost te worden in onze problemen. Om tot vrede te komen met dat gekke verlangen in ons.

Zoeken in Preken Online