11e zondag door het jaar A (2005)

A-cyclus · Tijd door het jaar · 11e zondag · groen

Beste dorpsgenoten,

“Van alle volkeren zult gij op bijzondere wijze mijn eigendom zijn. Gij zult mijn priesterlijk koninkrijk en mijn heilig volk zijn.” Woorden uit de eerste lezing, gericht tot het Joodse volk.

“Deze twaalf zond Jezus uit met de opdracht: Begeeft u niet onder de heidenen en gaat niet binnen in een stad van de Samaritanen” Woorden van Jezus van Nazareth uit het evangelie van deze zondag, gericht tot de apostelen.

“Denk toch, Heer, aan uw kerk, verspreid over de hele wereld, dat haar liefde volkomen wordt, één heilig volk met onze paus en onze bisschop.” Uit het eucharistisch gebed na de consecratie, dat uitsluitend slaat op de Rooms Katholieke kerk. Tevoren hebben we gehoord: “Dit is het bloed dat voor u en alle mensen wordt vergoten.”

En nu een bericht uit het Evangelie van onze tijd: In deze dagen wordt de vergadering van de G8, de acht rijkste industriële landen, voorbereid die dit jaar in Schotland zal gehouden worden. Daar wordt gepraat over het bevorderen van economie en rijkdom in de westerse landen. Tevens worden er beloften gedaan aan de arme landen zonder de eerlijke bedoeling dat ze er ooit beter van zullen worden. Die regeringsleiders zouden de woorden van Jezus mogen nazeggen: “Verkondigt op uw tocht: Het Koninkrijk der hemelen is nabij,” uit het evangelie van deze zondag. Zo klinken hun woorden misschien! Maar dan drinken ze nog een glas, doen nog een plas en alles blijft zoals het was.

U ziet waar de voorkeur van “onze” God nu al sinds 1200 vóór Christus naar uitgaat en welke naties mogen rekenen op Gods voortdurende zegen.

Van de poster die u voor u ziet zouden we grote gebieden op de aardbol wit moeten maken, want die barmhartige handen houden blijkbaar uitsluitend Gods volk en Gods kerk vast die we vooral in onze streken moeten zoeken.

Met zulke teksten uit de bijbel zijn we vertrouwd en voor ons hier en voor vele anderen zijn ze een bevestiging van een toestand waar we eeuwenlang vertrouwd mee zijn.

Zijn we dan ook niet min of meer vertrouwd met Bijbelteksten die heel anders klinken, zoals de verhalen die gelijkenissen of parabels heten en die verteld zijn door Jezus van Nazareth?

Denk aan de goede herder, de verloren zoon, de barmhartige Samaritaan, de arbeiders in de wijngaard, waar iedereen hetzelfde betaald kreeg of hij nu de hele dag of maar een uur gewerkt had.

Even terug naar de acht rijkste landen. Hun regeerders hebben de plicht de economie van hun land op peil te houden en te zorgen dat er voldoende werk blijft voor de burgers. Zij mogen hun eigen belangen niet vergeten. Anders krijgen ze ruzie met de vakbonden.

Ze moeten hun rijkdom verdedigen, terecht. Maar zouden ze ook niet van die rijkdom kunnen delen?

Jezus van Nazareth staat niet voor de God die uitsluitend één volk of één kerk kent.
Jezus zegt:“Wat gij wilt dat anderen u aandoen, doet dat ook aan hen.” Of wat minder plechtig: “Gun de ander wat je ook jezelf gunt.” Jezus heeft veel meer op het oog dan het rijk Gods uit de eerste lezing of het soort kerk die zich uitsluitend de kerk van Christus noemt.

In de kijk van Jezus van Nazareth krijg je wel het rijk Gods waar heel de wereld onder valt en waar ieder volk van droomt.

En als u dezer dagen dan leest of hoort over de G8, bijeen in Schotland, stop dan een moment en wens die regeringsleiders toe dat ze even geraakt worden door Jezus van Nazareth, juist als u zelf. Uw wens is heel veel waard!

Zoeken in Preken Online