“Een bewogen God”
Eerste lezing: 1 Kon. 17, 17-24 Evangelie: Lc. 7, 11-17
Predicatie:
Wie heeft al niet iemand dierbaar verloren? Hoe ouder je wordt, zo veel te meer hebben we van iemand die ons dierbaar was moeten afscheid nemen. De leeftijd, of het familie was of een vriend, het maakt niet zo veel verschil om iemand echt te missen voor de rest van je leven. Maar je eigen kind verliezen, is misschien toch wel het ergste.
Vandaag ontmoet Jezus op zijn tocht een rouwstoet van een kind, de enige zoon van een weduwe is overleden. Misschien zullen de meesten van de rouwstoet gedacht hebben toen ze Jezus zagen aankomen: “Nu kom je mooi te laat, man van God, het kwaad is al geschied.” Toen ik afgelopen week luisterde naar het levensverhaal van een patiënte in het ziekenhuis, moest ik aan dit evangelieverhaal denken. De vrouw was vrij jong weduwe geworden. Haar man was aangereden op de pechstrook van de autostrade toen hij deze aan opruimen was. De aanrijder reed op de pechstrook om de file te vermijden. Deze vlugge ontsnapping aan de file benam een vader van vier kinderen het leven. Het oudste kind was 16 en de jongste was 12 jaar oud. “Het was een mooie uitvaart met heel veel volk,” vertelde de weduwe me, “ en dat deed op dat moment heel veel deugd. Maar eigenlijk was ik diep van binnen kwaad op God. Hij had mijn man en mijn gezin in de steek gelaten. Waarom liet Hij dit gebeuren, die goede en barmhartige God? Waaraan had ik dit verdiend?”
De weduwe uit Naïn lijkt meer geluk te hebben. Op weg naar het graf komt de rouwstoet Jezus tegen. Met Jezus waren er vele volgelingen Hem gevolgd. Ze waren vol van de wonderen en de verkondiging van Jezus, het was een blije en opgewekte stoet die de rouwstoet tegemoet ging. Jezus ziet de rouwstoet en wordt door medelijden bewogen, zo staat het in het evangelie. Hij troost de weduwe, gaat naar de lijkbaar en raakt de enige zoon aan en zegt: “Jongeling, Ik zeg u: sta op!” De man staat op, begint te praten en Jezus geeft hem terug aan zijn moeder. “Ik ging destijds altijd wassenbeelden kopen bij de Clarissen,” vervolgde de patiënte haar verhaal. “De zuster die mij altijd ontving had gehoord van het onheil dat me overkomen was. De zuster had mij een brief gestuurd, die ik nu nog altijd koester en lees als ik het moeilijk heb. Ze schreef dat God het ongeluk niet veroorzaakt had, maar dat ik mijn man verloren had door een menselijke fout. Dat God zeker medelijden had met mij en mijn gezin. Zijn Zoon had ook het onrechtvaardige lijden gekend. God heeft Hem doen opstaan in een nieuw bestaan en ooit zou ons dit ook te wachten staan. Van toen af kon ik terug naar de kerk gaan,” zei ze, “ik kon niet meer kwaad zijn op God maar ik mis mijn man nog alle dagen.”
Mijn beste mensen, ik weet geen antwoord op de vraag waarom mensen moeten lijden en waarom de ene meer dan de ander. Maar ik weet wel en ik heb het zelf ook ervaren dat onze God een meelijdende God, een bewogen God is. Hij staat naast ons op één of andere wijze. En ja, we kunnen kwaad op Hem zijn omdat Hij niet onmiddellijk ingrijpt, het allemaal zomaar laat gebeuren. Wij krijgen onze overledenen niet fysiek terug van Hem maar wel op een andere wijze. We zullen altijd met een lege plaats in ons midden moeten verder leven maar op één of andere wijze blijven wij met onze dierbaren verbonden.
God geeft een nieuw leven, een eeuwig leven. Hij geeft hen ons terug in de vele kostbare herinneringen en souvenirs maar ook in de belofte dat wij met hen opnieuw verenigd zullen zijn als onze tijd gekomen is om de overstap te maken. Daarom bidden wij ook: “God neem al onze dierbare overledenen op in uw eeuwige liefde. Zeg tegen hen en ons: Ik zeg u: Sta op!” AMEN.
Paul Renders 8 juni 2013 pastor AZ Turnhout
“De vlam van goedheid en liefde laten poken”
Eerste lezing: Sam. 12, 7-10.13 Evangelie: Lc. 7, 36-8,3
Predicatie:
Het leven van de grote koning David van Israël zou een mooi scenario zijn voor een goede hedendaagse soap of fictiereeks. Het zou even boeiend zijn zoals de series ‘The Borgias’ over paus Alexander VI en de intriges in het Vaticaan en ‘The Tudiors’ dat verhaalt over die andere veelbesproken koning Hendrik VIII van Engeland, die van zijn zes vrouwen. Koning David kon de verleiding van de macht niet weerstaan. David begon ooit als herdersjongen die vocht tegen de grote Goliath. Toen was Hij nog in de gunst van de Heer en werd hij gezalfd tot nieuwe koning van het volk Israël. Door jaloersheid bewogen – hij had zijn ogen laten vallen op de vrouw van zijn dienaar Uria toen zij aan het baden was. Hij nam de vrouw tot zich en zoals in alle goede soaps had hij haar gezegend met een zwangerschap. Hij probeert het allemaal te verdoezelen door zijn krijger Uria naar huis te sturen zodat…. Ik denk dat u zelf wel weet wat de intenties van David waren. Maar Uria is de plichtsbewust en keert niet naar huis terug waarop David niet anders kon dat de man op missie te sturen – één waarvan hij niet levend zou terugkomen. Onze goede koning David had veel geboden van de Heer genegeerd. Hij had zich afgewend van de Heer. De profeet Nathan brengt David tot inzicht en Hij bekent berouw voor zijn afschuwelijke daad. Opnieuw keert David zich naar de Heer en krijgt vergiffenis van zijn zonden. Een happy end.
Het leven van de groten der aarde tonen vooral de zwakheid van de mens, de kleine kantjes en de verleidingen waaraan een mens soms wordt blootgesteld. Wie tot inzicht gekomen is – wie met scha en schande het leven echt doorgrond heeft, weet dat de tien geboden van God geen dwaasheden zijn. De geboden zijn er om ons gelukkig te maken. Jaloersheid, diefstal, overspel, moord, oneerbied voor elkaar,… het kan vaak tot miserie leiden. Mensen kunnen elkaar heel veel leed aandoen. We weten diep van binnen dat deze geboden wegwijzers zijn naar een echt oprecht goed leven. En ook al lijken wij zoveel fouten gemaakt te hebben, zo veel pijn veroorzaakt te hebben,… wie tot inkeer komt en oprecht spijt heeft kan een nieuwe mens worden. In deze crisistijd is het verleidelijk om alles heel zwart wit te bekijken. Men is ofwel slecht ofwel goed, terwijl er in iedere mens liefde en goedheid te bespeuren is, al staat die vlam soms op een laag pitje. Om een haardvuur goed brandend te houden zodat ze voldoende warmte uitstraalt, moet er soms in gepookt worden. Zo is dat ook bij de mens. Soms kunnen anderen de pook zijn die de vlam van onze liefde en goedheid kan opwakkeren. Dat is het wonder dat er vandaag gebeurd is in het evangelie. Het leven, het handelen en getuigenis van Jezus over een liefdevolle God, Abba Vader, heeft de zondares er toe bewogen om Jezus voeten te wassen als teken van inkeer en inzicht. Ze wil haar fouten niet wegwassen maar wel haar oprechte liefde en berouw in de plaats stellen van haar verleidingen en zonden en zich tot God richten die de macht heeft over haar leven. Ze heeft veel vertrouwen en geloof getoond aan Jezus en daarom prijst Hij haar houding en schenkt Hij vergiffenis. Ze zal zeker als een andere vrouw van de feesttafel gegaan zijn. Het verloop van het verhaal laat uitschijnen dat ze van toen af Jezus is blijven volgen. Verzoening heeft een enorme kracht.
Mijn beste mensen, we zijn allemaal wel eens een zondaar. Niets menselijk is ons vreemd. We hebben misschien in ons leven anderen bewust of onbewust pijn gedaan of werden zelf het slachtoffer van een ander. Maar een mens valt niet helemaal samen met zijn daden. In ieder van ons is een vlam van liefde en goedheid gezaaid. Laat uw vlam ook af en toe poken en durf jezelf ook eens in vraag te stellen en voor God te staan zoals je bent. Ik weet zeker dat Hij jouw vlammetje zal poken. En weet dat ook wij die kracht hebben om zelf bij anderen te poken. Konden we allemaal maar kijken met de ogen van God naar elkaar, de wereld zou er anders uit zien. AMEN.
Paul Renders 16 juni 2013 pastor AZ Turnhout
11e zondag d. h. jaar C 15-16/06/2013
Kruisteken en begroeting
Welkom
V. Elk van ons heeft zo zijn eigen intentie om naar hier te komen en samen met ons te vieren.
Misschien komt u uit gewoonte
– we hebben dit meegekregen van thuis uit-
of misschien wil je God danken voor iets wat jou overkomen is.
Het kan ook zijn dat je op dit moment
zorgen aan je hoofd hebt.
Bij God is iedereen welkom, met of zonder zorgen,
wees dus welgekomen.
God is er immers voor iedereen en biedt elke mens kansen om vrij te zijn en gelukkig.
Dat horen wij in de lezingen van vandaag.
Jezus geeft vandaag een vrouw die bezwaard was met fouten uit haar verleden nieuwe ogen en een nieuw hart,
een nieuwe kans om zich vrij te maken en gelukkig.
Schuldbelijdenis
V. Willen wij daarom ons in een eerste ogenblik tot God richten en Hem bidden om zijn rijke ontferming.
L. Heer, Gij zijt onze toevlucht in nood. Gij weet wat er in ons hart omgaat. Heer, ontferm U over ons.
L. Christus, Gij ziet het goede in iedere mens. Gij ziet de liefde die iemand kan geven aan een ander. Christus, ontferm U over ons.
L. Heer, Gij schenkt vreugde aan hen die oprecht zijn. Gij geeft ons telkens nieuwe moed. Heer, ontferm U over ons.
V. Moge de barmhartige God zich dan ook over ons ontfermen, onze zonden vergeven en ons geleiden op de weg naar het eeuwig leven. AMEN.
Gloria
Openingsgebed
V. Heer God, meermaals hebt Gij ons uw onvoorwaardelijke liefde voor de mens getoond. Telkens opnieuw hebt Gij ons nieuwe kansen gegeven, ook op de momenten dat we vervreemd waren van U. Wij vragen U: sterk ons geloof in uw onvoorwaardelijke liefde. Maak dat wij ons met een oprecht hart tot U richten zodat wij de vreugde mogen ervaren van uw nabijheid en oprechte liefde voor ons. Dit vragen wij U door Christus, onze Heer. AMEN.
Eerste lezing
Samuël 12,7-10.13
Uit het tweede boek Samuël
In die dagen sprak de profeet Nathan tot David: “Zo spreekt de HEER, de God van Israël; Ik heb u gezalfd tot koning over Israël, ik heb u bevrijd uit de macht van Saul, ik heb u het huis van uw heer geschonken en u de beschikking gegeven over de vrouwen van uw heer; ik heb u het huis van Israël en Juda gegeven, en als dat te weinig is, wil ik er nog evenveel aan toevoegen. “Waarom hebt gij dan het gebod van de HEER geminacht en gedaan wat hem mishaagt? Uria de Hethiet hebt gij met het zwaard geslagen, zijn vrouw hebt gij u toegeëigend en hemzelf hebt gij vermoord door het zwaard van de Ammonieten. “Welnu het zwaard zal nooit meer wijken van uw huis, omdat gij Mij hebt geminacht en de vrouw van Uria de Hethiet tot vrouw hebt genomen.”
Toen zei David tot Natan: “Ik heb tegen de HEER gezondigd.” Natan antwoordde: “Dan heeft de HEER u deze zonde vergeven: gij zult niet sterven.”
Tussenzang
Evangelie
Lucas 7,36-8,3 (of: Lucas 7,36-50)
Uit het heilig evangelie van onze Heer Jezus Christus volgens Lucas.
In die tijd vroeg een van de Farizeeën Jezus bij zich te eten, Jezus trad het huis van de Farizeeër binnen en ging aanliggen. Een vrouw nu, die in de stad als zondares bekend stond, was te weten gekomen dat Jezus in het huis van de Farizeeër te gast was. Zij nam een albasten vaasje met balsem mee en ging schreiend achter Hem, bij zijn voeten staan. Haar tranen maakten zijn voeten nat, die ze met haar hoofdhaar afdroogde. Zij kuste ze keer op keer en zalfde ze met de balsem. Toen de Farizeeër die Hem uitgenodigd had dit zag, zei hij bij zichzelf: “Als dit een profeet was zou Hij weten wie en wat voor een vrouw het is die Hem aanraakt; het is immers een zondares.” Jezus gaf hem ten antwoord : “Simon, ik heb u iets te zeggen.” Waarop deze zei: “Zeg het, Meester.” “Een geldschieter had twee schuldenaars de een was hem vijfhonderd, de ander vijftig denariën schuldig. “Omdat zij die niet konden teruggeven schold hij ze aan allebei kwijt. “Wie van hen zal nu het meest van hem houden?” “Ik veronderstel, – antwoordde Simon – diegene aan wie hij het meeste heeft kwijtgescholden.” Jezus zei tot hem: “Uw oordeel is juist.” Daarop keerde Hij zich tot de vrouw en zei tot Simon: “Ge ziet die vrouw daar? Ik kwam uw huis binnen; ge hebt niet eens water over mijn voeten gegoten, maar mijn voeten zijn nat geworden door haar tranen en zij heeft ze met haar haren afgedroogd. Gij hebt Mij niet eens een kus gegeven, maar zij hield sinds Ik binnenkwam niet op mijn voeten te kussen. Gij hebt mijn hoofd niet met olie gezalfd, maar zij heeft mijn voeten gezalfd met balsem. Daarom zeg ik u: haar zonden zijn haar vergeven, al zijn ze nog zo talrijk want zij heeft veel liefde betoond. Weinig liefde betoont hij aan wie weinig wordt vergeven.” Daarop sprak Hij tot haar: “Uw zonden zijn u vergeven.” De andere gasten vroegen zich af: “Wie is deze man, die zelfs zonden vergeeft?” Jezus zei tot de vrouw: “Uw geloof heeft u gered: ga in vrede.”
(Er volgde nu een tijd waarin Hij predikend rondtrok door stad en dorp en de Blijde Boodschap van het Rijk Gods verkondigde. De twaalf vergezelden Hem en ook enkele vrouwen die van boze geesten en ziekten verlost waren: Maria, die Magdalena wordt genoemd, uit wie zeven duivels waren weggegaan, Johanna, de vrouw van Herodes’ rentmeester Chuzas, Suzanna en vele anderen, die uit eigen middelen voor hen zorgden.)
Homilie -Geloofsbelijdenis
Voorbede
V. Bij God kunnen wij steeds terecht, laten we dan nu tot bij Hem brengen wat er leeft in ons hart.
L. Bidden wij voor hen die gebukt gaan onder de fouten van hun verleden. Dat ze tot een oprechte bezinning komen van hun leven en verzoening mogen vinden waar mogelijk, dat ze mensen mogen ontmoeten die net zoals Jezus ook hun goede kanten durven zien. Laat ons bidden…
L. Bidden wij voor hen die vastgelopen zijn in hun geloof. Dat ze de juiste mensen mogen ontmoeten die hen tot inzicht brengen en verlichting van hun hart. Dat God hen tegemoet mag gaan met zijn barmhartigheid. Laat ons bidden…
L. Bidden wij voor onze kerkgemeenschap dat ze in alle bescheidenheid beseft dat ook zij fouten kan maken en dat ze in haar handelen Gods onvoorwaardelijke liefde voor ogen houdt. Laat ons bidden…
L. Bidden wij voor onszelf, dat we niet te snel een oordeel vellen over anderen maar beseffen dat God kijkt met andere ogen dan wij en dat wij zelf ook de anderen de kans kunnen geven om te kijken met nieuwe ogen door niet te snel te veroordelen maar de krachten en sterkten van mensen te zien. Laat ons bidden…
V. Dit zijn onze gebeden vandaag Heer, God van leven. Wees bij ons en sterk ons om uw droom voor deze wereld waar te maken zoals eens bij Jezus, uw Zoon en onze Heer. AMEN.
Gebed over de gaven
V. Heer onze God, zo kwetsbaar en verdeeld als mensen zijn bieden wij U brood en wijn aan: teken van verzoening. Begeester ons door de houding van uw Zoon, en maak ons weerbaar zoals Hij, vandaag en alle dagen van ons leven. AMEN.
(Eucharistisch Dankgebed)
Onze Vader
Vredewens
V. Heer, toen Gij uw leerlingen voor het eerst zag na Pasen hebt Gij hen niet veroordeeld omdat ze U aan het kruis achter hadden gelaten maar ging Gij hen tegemoet met de woorden: “Vrede zij U!” Daarom bidden wij U: “Let dan ook niet op onze zonden en fouten, maar zoals bij de zondares die uw voeten waste op het geloof van uw kerk. Vervul uw belofte: geef vrede in uw naam en maak ons één van hart en geest. Gij die leeft in eeuwigheid. AMEN.
De vrede des Heren zij altijd met U.
A. En met uw geest.
(Lam Gods)
Communie
V. Ieder is welkom aan de tafel van de Heer. Hij komt ons tegemoet met zijn liefde. Hij heeft zichzelf gegeven voor ons opdat wij door het delen van dit brood kracht en sterkte mogen krijgen om als kinderen van God te leven. Openen wij ons hart voor Hem opdat het mag gebeuren.
Zalig die genodigd zijn aan de maaltijd des Heren. Zie het Lam Gods, dat wegneemt de zonden der wereld.
A. Heer, ik ben niet waardig dat Gij tot mij komt, maar spreek en ik zal gezond worden.
Bezinning
Hij was anders dan anderen. Hij was rijk en arm tegelijk, want Hij leefde als een vrije vogel en als de bloemen van het veld.
Aan tafel bij een Farizeeër sprak Hij over liefde. En een vrouw die vol onrust was, vond bij Hem vrede. Zij begreep wat Hij bedoelde.
Aan ons die hier samengekomen zijn, gunt Jezus die vrede ook. Ook met ons wil Hij zijn licht en liefde delen. Dat licht en die vrede mogen we straks mee naar huis nemen.
Danklied na de communie
Slotgebed
V. Barmhartige God, het is niet altijd gemakkelijk om uit te komen voor ons geloof en met ons leven te getuigen van dat geloof. Wij vragen U: help ons om in het voetspoor van Jezus te gaan en om aan iedereen die we ontmoeten woorden van liefde te geven. Alleen zo kan uw droom van een nieuwe wereld vol met lieve mensen werkelijkheid worden. Zoals eens bij Jezus, uw Zoon en onze Heer. AMEN.
Zending en zegen
V. Jezus heeft ons vandaag geleerd dat God met anderen ogen naar ons kijkt dan de meeste medemensen. Bij God kunnen wij altijd terecht, Hij luistert naar ons, Hij kent ons van in het begin en kent onze pijnen en wat ons hart ons kan bezwaren. Als wij ons bekeren – ons opnieuw richten tot Hem en onze naaste zal Hij de eerste zijn om ons met open armen tegemoet te gaan. Laten wij met die hoopvolle gedachte van hier heengaan en naar Gods voorbeeld met andere ogen te kijken naar hen die we op onze pad tegenkomen en dit met zijn zegen.