Preek Joh.15,9 -17 9 mei 2021
6°Paaszondag B jaar
Thema “ In liefde verbonden …”
Liefde, liefhebben, houden van… het loopt als een rode draad doorheen het evangelie. Het is bijna van het goede teveel en toch…
Liefde is een werkwoord – een doewoord. Maar dikwijls wordt het zomaar in de media te grabbel gegooid. Het klinkt vaak als een slogan: Ik hou van jou – ik heb je lief – ik zie je graag… het wordt te pas en te onpas gezegd- gezongen. En toch wil men daarmee uitdrukken dat men de ander graag ziet.
Jezus wil ons vandaag ‘iets’ meer zeggen over wat Hem bezielt en beweegt, vanuit Zijn verbonden-zijn met Zijn Vader, vanuit zijn blijven in die liefde.
Dit is voor Jezus het fundament: Heb elkaar lief, zoals Ik jullie heb liefgehad. Blijf in mijn liefde met elkaar verbonden en Hij drukt ons op het hart, dat de grootste liefde is: je leven geven.
Goede vrienden, Jezus toont ons hier een duidelijke weg- een opdracht die Hij ons toevertrouwt om te gaan leven in zijn geest, naar zijn mentaliteit.
Hij geeft ons drie richtingswijzers aan die ons op het spoor zetten, waar het uiteindelijk om te doen is.
Het eerste dat Hij ons wil meegeven is : Een Liefde zonder maat. Het is een wegschenkende liefde – een zich wegcijferen - gericht op de ander – belangloos, zonder maar iets voor onszelf te vragen en dit is niet altijd zo vanzelfsprekend.
Het is elk op onze plaats het beste van onszelf geven, zonder berekening. Dit zal liggen in de kleine, gewone dingen van elke dag, waar wij aandacht en tijd maken om naar het verhaal van de ander te luisteren - het geven van een schouderklop - een opbeurend woord - een deur die altijd openstaat, waar men welkom is.
Het is de inzet en bekommernis van zovele ouders voor hun kinderen - kleinkinderen. Wat doen zij niet allemaal en dit met een liefde die soms heel ver reikt .
Een tweede richtingswijzer geeft Jezus ons: Een liefde die vreugde brengt.
Liefde vergt inspanning - het gaat niet vanzelf. Zij is meer dan zich inzetten wanneer het onszelf uitkomt. Wanneer wij een stap verder zetten dan zullen wij ervaren dat liefde vreugde brengt, omdat je een brokje vreugde bracht bij de ander, vooral bij hen die in de hoek geduwd worden, die uitgesloten worden, die eenzaam en zich alleen weten en niet meer kunnen opstaan uit hun machteloosheid.
Waar dit gebeurt zullen we mogen ervaren dat het ons voldoening geeft en dat zal je van binnen een warm gevoel geven, ook al was het misschien een donkere dag waarop je terug kijkt, maar je hebt het gedaan en dat geeft vreugde.
Door alles heen zullen we merken dat liefde verbindt… Jezus ‘liefde is verbindend. Dit is de derde richtingswijzer.
Wie geraakt wordt door mensen die op onze weg komen, die er willen zijn, voor zij die durven op ons beroep doen, voor zij die de moed hebben om naar hen toe te gaan…dit verbindt ons, omdat we de handen in elkaar slaan en iets willen betekenen, willen zijn, willen doen.
Zijn gevende liefde maakt ons meer verbonden met elkaar en met Hem. Vandaar deze uitnodiging om verbonden te blijven in Zijn liefde.
Het is geen gemakkelijke weg, maar aan elk van ons zegt Jezus: Ik heb jou nodig, want ik heb geen andere handen dan die van jou!
Hij vraagt ons dat wij zouden gaan leven naar Zijn voorbeeld. Zijn liefde, bron laten worden, rode draad van al ons doen en laten. Ieder van ons zal dat op een eigen manier moeten waarmaken, in het gewone, concrete leven van elke dag.
Goede vrienden, laten wij ons vasthouden aan Zijn liefde, door te doen zoals Hij, gewoon naar Zijn voorbeeld te leven. Alleen al doende kan het in jou gebeuren. Dan zullen er altijd wegen van liefde zichtbaar worden. En weet dat Hij op die weg verder met ons mee gaat!
zr. Claire Boelens
Lovendegem