Ik hoop, dat U voor deze dienst wel de Ouote heeft bijgehouden, waarin de top 500 van de rijkste mensen van Nederland de afgelopen week werd gepubliceerd. Dat is echt een must voor de moderne mens, die zich toch enigszins wil optrekken aan de elite van deze tijd. De familie Brennickmeijer van de C&A zijn nog steeds de rijkste en bezitten zo’n 20 miljard euro. De koningin moet het met aanmerkelijk minder geld doen en heeft niet eens één miljard vermogen en dat is het laatste jaar nog eens met 20% gedaald. Ja , we mogen of liever gezegd moeten echt wat medelijden hebben met die rijke stinkerds want de meeste van hen hebben het afgelopen jaar nog veel meer verloren dan die 20% van de koningin. Niemand van hen is er namelijk op vooruit gegaan door de crisis. Gelukkig kennen we in Nederland de Voedselbank en kunnen ze daar nog altijd naar toe. Het is ook echt gedaan met de hoge bonussen bij de overheid. Ja, echt hoor. Niemand krijgt een extraatje… Behalve als je dicht bij het vuur zit, want die warmen zich het meest. Wist U trouwens dat het woord “rijke stinkerd” stamt uit onze eigen kerkelijke traditie. Een arme werd vroeger na zijn dood buiten de stadspoort begraven op het armenkerkhof, maar een rijke kon een graf kopen in de kerk en werd dan onder de vloer begraven. Maar op den duur begon dat toch wat te ruiken. Vandaar.
Des te belangrijker voor ons kerkmensen met aandacht de lezingen van vandaag te bestuderen. De arme weduwe uit de eerste lezing bakt een brood voor de profeet Elia van haar allerlaatste beetje meel en olie. Ze geeft echt alles wat ze heeft, maar uiteindelijk doet het haar goed en is er voor haar geen gebrek. En de weduwe uit het evangelie geeft ook alles wat ze heeft en Jezus zegt van haar dat zij meer gegeven heeft dan alle anderen.
Jezus is geen mens om daar meteen een wetsregel aan te verbinden, maar zou ons vandaag weer een verhaal weten te vertellen en voor de mensen die kampen met hongersnood in Afrika vast weer een ander verhaal dan voor ons hier in de kerk, die het toch allemaal redelijk goed hebben, denk ik eigenlijk.
Zou zijn verhaal aan ons zijn om niet alleen wat geld te offeren als de collectebus voorbij komt, maar om ook onze tijd en aandacht en inzet te geven aan een behoeftig mens. Zou zijn verhaal niet gaan over om in de drukte van ons leven tijd te maken voor een goed gesprek met een medemens, om tijd te maken om je in te zetten voor zijn evangelie, voor de kwetsbaren uit de geloofsgemeenschap, voor je zieke buurvrouw?
Alles geven, alles opofferen! Misschien zelfs je leven inrichten om anderen te helpen en zo zelf gelukkig te worden en net als de weduwe uit de eerste lezing nooit meer te kort te komen. Dat levert vast geen plaats op in de top 500 van rijke stinkerds in de Quote, maar nog veel meer, misschien zelfs wel over de grenzen van het leven heen.
Alles geven (2009)
B-cyclus · Tijd door het jaar · 32e zondag · groen